31 Mayıs 2024 Cuma

Evrenin oluşum teorilerini yeniden değerlendirmek gerekli olabilir.

               Evrenin oluşum teorilerini yeniden değerlendirmek gerekli olabilir.

       Yaşadığımız Evrenin nasıl oluştuğu tartışmaya açılmalı.

Çoklu Evrenler olası ise,büyük patlama veya çarpışma Eski Evren içinde meydana gelmiş olmalı.
BIG-BANG eski Evren içinde yeni bir Evren oluşumunu sağlayan devasa bir süper karadelik patlaması veya iki süper büyüklükte, yoğunlukta iki karadelik çarpışması nedeniyle de oluşabilir.Eski Evrendeki patlamadan etkilenmeyen süper karadelikler ve quasar,nötron diğer oluşumlardan bazıları yeni Evrene transfer olabilir ve patlama veya çarpışma ile açığa çıkan sınırsız Enerjiden ve materyelden yararlanarak  yeni bir Evren oluşturabilirler.
Henüz bilinemeyen karanlık madde ve karanlık Enerjinin doğrudan veya dolaylı olarak yeni bir Evren oluşumuna katkılarını da düşünmek keşfetmek ve karadeliklerle olası bağlantısını bulmak gerekli gibi.
"Zıt yönlü ve yüklü tam simetrik olmayan ayna görüntüsü ,kiral ikililik" canlı-cansız herşeyin oluşumunda çok önemli bir doğa ve evren gizemi olabilir.BIG-BANG zıt yönlü iki devasa süper karadelik çarpışmasıyla meydana gelebilir.
         .

NASA'nın James Webb Uzay Teleskobu Bilinen En Uzak Galaksiyi Buldu.(Thaddeus Cesari May 30, 2024 James Webb Space Telescope https://blogs.nasa.gov/webb/james-webb-space-telescope/
Posted on
CategoriesePosted onMay 30, 2024Categories

                                                  
NASA'nın James Webb Uzay Teleskobu'ndan  alınan bu kızılötesi görüntü, JWST Gelişmiş Derin Galaksi Dışı Araştırma veya JADES programı için NIRCam (Yakın Kızılötesi Kamera) tarafından çekildi.

(MIRI gözlemi, görünür ışık aralığında yayılan ve Webb'in yakın kızılötesi cihazlarının ulaşamayacağı şekilde kırmızıya kayan ışığın dalga boylarını kapsar. Jake'in analizi, MIRI gözleminin ima ettiği kaynağın parlaklığının, diğer Webb cihazlarının ölçümlerinden elde edilenin üzerinde olduğunu gösteriyor; bu da galakside hidrojenden gelen parlak emisyon çizgileri şeklinde güçlü iyonize gaz emisyonunun varlığına işaret ediyor. oksijen. Bu galaksinin yaşamının bu kadar erken bir döneminde oksijenin varlığı bir sürprizdir ve galaksiyi gözlemlemeden önce çok sayıda çok büyük yıldız neslinin zaten hayatlarını yaşadığını göstermektedir.
Bütün bu gözlemler bize JADES-GS-z14-0'ın, evrenin çok erken dönemlerinde var olduğu teorik modeller ve bilgisayar simülasyonları tarafından tahmin edilen galaksi türlerine benzemediğini söylüyor.
https://blogs.nasa.gov/webb/james-webb-space-telescope/)

                    James-webb şaşırtmaya devam ediyor ve edecek

Yaşadığımız Evrenin erken dönemlerinde çok sayıda galaksi ve dev  karadelikler olduğu gözlemleniyor.Büyük patlamadan 300 milyon yıl gibi kısa bir zamanda bu galaksiler nasıl oluştu sorusunun yanıtı, kanımca çok basit;Büyük patlamadan veya çarpışmadan önce de oradaydılar.Patlamadan etkilenmeyen karadelikler,nötron yıldızlar,quasarlar ve diğer bazı oluşumlar,hızlı bir şekilde ortamdaki bol materyelleri kullanarak içinde yaşadığımız evreni inşa etmiş olmalılar. Webb teleskobu  ve görünen Evrenin sınırlarını zorlayacak yeni teknoloji teleskoplar ,Evrenimizden veya BIG_BANG ten yaşlı karadelik ,quasar,magnetar,nötron yıldızları ve galaksileri bulabileceğini sanıyorum.
Big-bang teorisi, evrenin her yerinde de aynı ayna anda başladığını ve genişlediğini öne sürüyor.Evrenin Tekilikten oluşan büyük bir  patlama ile oluştuğu kuramına inananlar artık azalıyor.Büyük patlama veya devasa zıt yönlü iki karadelik çarpışması zaten var olan bir Evren içinde de meydana gelebilir ve Evren içinde yeni bir Evren  oluşturabilir sanırım. Zincirleme Evren oluşumu  sonsuza kadar devam edebilir. En dıştaki ve en yaşlı Evren her şey gibi ölür fakat süreç devam eder.
 
Erken Evrende gözlemlenen galaksilerin yaşları doğru belirlenebilir fakat  karadeliklerin gerçek yaşlarının belirlenmesinde zorluklar olmalı ve süper kütleli olanları belkide Evrenimizden ve BIG-BANG'den yaşlıdır.                                                               

 James webb tarafından keşfedilen ve standart modelin sınırlarını aşan bir galaksi keşfedildi.source: https://www.nature.com/articles/s41586-024-07191-9
J.webb yeni bir keşfi daha Evrenin  oluşumunu açıklayan standart modelin bazı kısımlarının ve Big-Bang kuramının yeniden ele alınması gerektiği görüşümü doğruluyor gibi.(8.3.2024)


                                                     
 
  Suya atılan bir taşın oluşturduğu halkaları ,tam simetrik olmadan iki yarım şeklinde ayırırsak,zıt yönde ve yükte hafif asimetrik ve gittikçe genişleyen sayısız  ikili ayna görüntüsü kiral Evrenler şematik olarak gösterilebilir sanırım.
                                                                    
                                     Zıt yönlü ve tam simetrik olmayan ayna görüntüsü ikiz kiral (handed)çoklu Evrenler modeli
En içteki Evren en genç ve en dıştaki ise en yaşlı Evren'dir. Özellikle en dış halkadaki  Evrenin de her şey gibi  bir başlangıcı ve bir de sonu olmalı.    


                                 

Etiketler:

0 Yorum:

Yorum Gönder

Kaydol: Kayıt Yorumları [Atom]

<< Ana Sayfa